|

Olsztyn, czyli inspiracje na wakacje w Polsce

Olsztyn to ostatni punkt na naszej wakacyjnej, warmińsko-mazurskiej mapie. Postanowiliśmy odwiedzić to miasto bardziej  z przypadku aniżeli chęci zobaczenia czegoś konkretnego i – jak się później okazało – właśnie ono zaskoczyło nas najbardziej. Oczywiście na plus.

Naszą największa obawą był fakt, że Olsztyn to nie miasto turystyczne i nie będzie miał do zaoferowania tyle, co Giżycko czy Mrągowo. Teraz biję się w pierś i wypieram wszystkie takie myśli, ponieważ jest tutaj wszystko, czego wakacjusz potrzebuje do szczęścia.

drogowskaz olsztyn

Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel

Muszę wspomnieć o tym, że kompleks oddany do użytku w 2014r. nadal jest w doskonałym stanie. Widać tutaj ogromną pracę i ciągłe dbanie o wygląd tego miejsca – czyste toalety, odpowiednia ilość koszy, molo i platformy wypoczynkowe w nienaruszonym stanie.

CRS Ukiel to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.  a co konkretnie?

Sprzęt wodny

Wypożyczalnia sprzętu pływającego. Tutaj opcji mamy naprawdę bardzo wiele. Od rowerków wodnych, przez kajaki, łodzie motorowe, wiosłowe czy żaglowe, aż po skutery czy sprzęt do kitesurfingu.

Ponieważ w Mrągowie zdecydowaliśmy się pływać motorówką, o czym pisałam tutaj, w Olsztynie postanowiliśmy wynająć łódź wiosłową  z silnikiem. Był to mój pierwszy i zdecydowanie ostatni raz, kiedy weszłam to takiej łódki. o ile w momentach, gdy wokół nie było nikogo innego, było całkiem klimatycznie. Natomiast kiedy koło nas przepłynął skuter czy inny „mocniejszy” sprzęt powodujący powstawanie fal, przysięgam: miałam wrażenie, że zaraz wpadniemy do jeziora. Słowem – nic fajnego. Oczywiście piszę to nie po to, by zniechęcić Cię do tej atrakcji,  a po to, byś miał/a świadomość, że jest to mniej stabilny sprzęt, niż np. motorówka.

jezioro Ukiel Olsztyn

Centrum Rekreacyjno Sportowe "Ukiel" OSiR w Olsztynie

Wycieczki rowerowe

Wokół olsztyńskiego jeziora Ukiel ciągnie się 17km pętla,  z której mogą skorzystać nie tylko rowerzyści. To doskonała trasa również dla biegaczy czy spacerowiczów. Ścieżka w dużej mierze prowadzi wzdłuż linii brzegowej jeziora i jest bardzo dobrze oznakowana charakterystycznym niebieskim biegaczem.

Na terenie CRS Ukiel znajduje się również wypożyczalna sprzętu sportowego, w tym rowerów. Cennik wszystkich usług na rok 2020 znajduje się tutaj.

trasa ukiel w olsztynie

trasa ukiel w olsztynie

Zwiedzanie miasta Olsztyn

Olsztyn należy do tych miast, które – ze względu na swoją architekturę – są niezwykle urokliwe i klimatyczne. Zachęcam Cię do tego, żeby spacerować uliczkami miasta, w którym co rusz znajdują się atrakcje/ zabytki. Na pewno nie ominiesz starego Ratusza, ławeczki Mikołaja Kopernika, zamku czy starego miasta – które znajduje się w samym centrum.

Olsztyn rynek

rynek w olsztynie

Restauracje

W Olsztynie mieliśmy okazję zjeść w miejscach, które znajdują się w naszym kulinarnym top of the top. Zawsze sugerujemy się opiniami na google maps lub trip advisor i – jak dobrze kojarzę – nigdy się nie nadzialiśmy. Gorąco zachęcam Cię do tego, by właśnie w taki sposób wybierać restauracje. Zmniejszasz tym samym ryzyko źle wydanych pieniędzy i zatrucia pokarmowego.

Cudne Manowce

Cudne Manowce to restauracja, do której ciężko dostać się ot tak,  z ulicy. Stołują się tutaj zarówno lokalsi, jak i turyści,  a ilość klientów jest chyba najlepszą wizytówką tego miejsca. W karcie menu widnieje informacja, że produkty,  z których przygotowywane są potrawy, pochodzą od lokalnych producentów. Trudno mi w to nie uwierzyć, ponieważ każda  z zamówionych przez nas potraw była niepowtarzalna i po prostu pyszna. Polecam spróbować karmuszkę, czyli mazurski gulasz. Na pewno nie pożałujesz. ?

Pierogarnia Bruner

Kolejne miejsce, w którym w godzinach szczytu ciężko o wolny stolik. Czas oczekiwania na dania to w naszym przypadku ok. 40 minut, ale zdecydowanie warto zaczekać. Czuć, że pierogi robione są na bieżąco,  a delikatne ciasto wręcz rozpływa się w ustach.

Pierogarnia  z nazwy, bo oczywiście królują tutaj pierogi. Jednak w karcie menu znajduję się również inne specjały, w tym zupy, sałaty czy dania ziemniaczane. Ja polecam pierogi  z łososiem i serem ricotta, Tomek – placek po warmińsku.

Ceska Hospoda

Może i ceska hospoda nie należy do miejsc, w których zasmakujemy lokalnych potraw, ale wyszliśmy  z założenia, że koniecznie musimy wybrać się do miejsca, które przypomina nam o naszym wyjeździe do Czech. Smażony ser czy knedliki to klasycznie dania czeskie, które znajdziesz również tutaj. Co mogę powiedzieć o tym Ceskiej Hospodzie? Pyszne jedzenie, gwarna, przyjemna atmosfera, miła obsługa, dobre piwo i przystępne ceny.

***

Tym wpisem kończę cykl o Warmii i Mazurach. Pisałam wcześniej o Giżycku, Mrągowie i o tym, dlaczego zdecydowaliśmy się na wakacje w Polsce. Mam nadzieję, że ta seria wpisów okaże się przydatna i podczas planowania wakacji w tej części Polski powrócisz do moich tekstów.

Centrum Rekreacyjno-Sportowe "Ukiel" OSiR w Olsztynie

Centrum Rekreacyjno-Sportowe "Ukiel" OSiR w Olsztynie

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Muzeum Warmii i Mazur

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Muzeum Warmii i Mazur

Similar Posts

6 Comments

  1. Olsztyn miałam okazję zwiedzić trzy lata temu, obecnie jesteśmy w Giżycku, zaliczyliśmy Mikołajki, Mrągowo, Stare Sady. Jest pięknie, Mazury zaskoczyły mnie totalnie, choć wody się boję i jedynie na co dałam się namówić to rejs statkiem pasażerskim ? Ale widoki, powietrze, to niesamowite.

    1. To podobnie, jak ja! Nie spodziewałam się, że Mazury zrobią na mnie aż takie wrażenie. Jeśli boisz się wody, to jakoś się nie dziwię, że nie zdecydowałaś się na motorówki i inne. 🙂 Ale to tylko pokazuje, że Mazury mają do zaoferowania dużo, dużo więcej niż same jeziora i nawet takie osoby, jak Ty świetnie się tu odnajdą! 🙂 Pozdrawiam ciepło

  2. Jak zwykle wartościowy wpis. No i zdjęcia które są niesamowitą ozdobą dobrego tekstu. Dzięki za porady i cóż, pozostaje zaplanować powrót na mazury po 30 latach.

    1. Bardzo się cieszę, że Ci się podoba. :)Mam nadzieję, że faktycznie wrócisz na mazury i ja również będę mogła podziwać Twoje fantastyczne zdjęcia z tej części Polski! 🙂

Comments are closed.