|

Giżycko, czyli ciekawe miejsca na Mazurach

Zapraszam na wpis o mieście Giżycko. 🙂

Nasze pierwsze warmińsko-mazurskie wakacje zakładały objazdówkę pt.: ciekawe miejsca na Warmii i Mazurach – lubimy spędzać aktywnie czas i poza zeszłorocznym Egiptem, w którym przez tydzień siedzieliśmy niemal cały czas w jednym miejscu, zawsze staramy się właśnie tak organizować nasze wyjazdy.

Giżycko to miasto, od którego zaczęliśmy naszą wakacyjną przygodę. Abstrahując od tego, że Warmia i Mazury zauroczyła nas w całości, właśnie ta miejscowość znalazła się w naszej ocenie na pierwszym miejscu.

Jedni lubią leniuchować i nie robić nic, drudzy najlepiej odpoczywają podczas jakichś aktywności. Ja zdecydowanie należę do tej drugiej grupy i właśnie dlatego zostawiam kilka sposobów na aktywne spędzanie czasu w Giżycku.

Twierdza Boyen w Giżycku trasa

jezioro giżycko

Twierdza Boyen

Giżycka twierdza Boyen przypominająca kształtem gwiazdę, to doskonale zachowany kawał historii. Dzięki Towarzystwu Miłośników Twierdzy Boyen, które zadbało o obiekt w sposób umożliwiający wejście turystów, możemy poczuć klimat tego miejsca. Sposób, w jaki będziemy je zwiedzać, zależy od nas. Mamy do wyboru trzy szlaki zwiedzania: czerwony, pomarańczowy oraz żółty. Czym się od siebie różnią? Czasem, jaki musimy poświęcić na obejście twierdzy oraz ilością obiektów, jaką chcemy zobaczyć. Niezależnie od wyboru trasy, cena za wejście jest taka sama.

Ceny biletów (obowiązują do 31 października br.):

  • Bilet zwykły: 15 zł
  • Bilet ulgowy: 10 zł

Twierdza Boyen w Giżycku brama

Most obrotowy

Most obrotowy w Giżycku tu nie lada atrakcja. W konkretnych godzinach zostaje zamknięty dla ruchu lądowego po to, by został otwarty dla żeglugi. Jeśli więc wybierasz się na wycieczkę po mieście, warto sprawdzić, czy trasa prowadzi przez ten właśnie most. Dobrze też zweryfikować godziny zamknięcia/ otwarcia. Nie ma tutaj zmiłuj – Pan obsługujący most zamyka go z precyzją szwajcarskiego zegarka. Z ciekawostek, most nie jest w żaden sposób napędzany technologią – cały proces odbywa się za pomocą siły ludzkich mięśni.

Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz tutaj.

Wieża ciśnień

Wieżę ciśnień warto odwiedzić przynajmniej z jednego powodu – rozciąga się z niej panorama Giżycka, a widok jezior z takiej perspektywy robi wrażenie. Droga na szczyt to aż 129 schodów, a na każdym z pięter znajduje się mini muzeum. Dobra informacja dla tych, którzy niekonieczne chcą wchodzić jest taka, że mają tutaj windę! ?

Na samej górze z kolei jest kawiarenka, w której podobno podają pyszną kawę. Cena za wejście osoby dorosłej to 12zł.

wieża ciśnień giżycko

Trasy rowerowe

Giżycko, czy w ogóle całe Mazury to miejsce, które warto objeździć na rowerze, żeby móc w pełni napawać się urokiem tego miejsca. Nie ma obaw o to, że trasy będą trudne czy męczące. Ukształtowanie terenu zdecydowanie sprzyja tego typu wycieczkom. Pomimo to, że w ostatnim czasie rzadko jeździmy na rowerach, jednego dnia zrobiliśmy ponad 45 km, czego praktycznie nie odczuliśmy. Za to widoki – cudowne. I te bociany. Naprawdę nigdy w życiu nie widzieliśmy ich tylu, co w Giżycku. Ilość była obłędna, niemal na każdym dachu, każdej łące i lampie.

Wracając do tras. Nasz urlop trwał jedynie tydzień, z czego w Giżycku spędziliśmy dwa dni. Dlatego tylko raz wybraliśmy się tutaj na wycieczkę rowerową. Obejmowała Giżycko – Świdry – Pieczarki – Harsz – Pozezdrze – Spytkowo – Giżycko, a po drodze warto nieco zboczyć z trasy i zobaczyć kwaterę Himlera. Jeśli chcesz zobaczyć ciekawe miejsca na Warmii i Mazurach, to opcja wycieczek rowerowych jest rewelacyjna.

W Giżycku jest wiele wypożyczalni, w których istnieje możliwość całodziennego pożyczenia roweru, a ceny są naprawdę przystępne. Podsyłam też link do strony, na której znajdują się informacje o trasach różnych długości, stopniu trudności i miejscach, które warto odwiedzić.

Hochwald - Kwatera Himmlera - Pozezdrze

Gdzie warto zjeść

Już pierwszego dnia pobytu znaleźliśmy restaurację, która wpasowała się idealnie w nasz kulinarny gust. W menu znajdziesz zarówno ryby, zupy, burgery, potrawy regionalne, jak i pizzę. Wszystko to w Papryce, która znajduje się tuż przy moście obrotowym. Jeśli akurat trafisz na godzinę, w której most jest zamknięty i jesteś po dobrej stronie, z czystym sumieniem polecam Ci to miejsce. Jeśli z kolei jesteś po tej drugiej stronie, cóż… Masz przynajmniej czas na to, żeby zapoznać się szczegółowo z menu i wybrać coś dla siebie. ?

***

Będąc na Warmii i Mazurach, warto napawać się widokiem jezior. Szczególnie podczas zachodu słońca.:) Zachęcam Cię do tego, żeby spacerować przepiękną, nowoczesną mariną, jaka znajduje się w Giżycku.

Port Ekomarina Giżycko

Port Ekomarina Giżycko

Similar Posts

8 Comments

      1. Nie ma za co 😉 Sama też często korzystam z korekty czynionej przez moich czytelników. Nie wiem jak to się dzieje, że mimo, iż zawsze przed opublikowaniem tekstu staram się uważnie go przeczytać, to jednak czasem to i owo mi umyka.

  1. Świetne zdjęcia! Miło je się ogląda. Kapelusik w zbożu moje ulubione, wow! Wieża, szlak z płotkiem i wiejskie podwórko mega. Chcę więcej! K.

Comments are closed.