10 najlepszych atrakcji w Rzymie do zobaczenia w dwa dni
Co można zobaczyć w Rzymie w dwa dni? Wbrew pozorom bardzo wiele. Przy dobrej organizacji wystarczy czasu nie tylko na podziwianie zabytków, ale również na spędzenie czasu w uroczych knajpkach i zajadanie się włoskimi specjałami. Wybrałam dla Ciebie subiektywnym zdaniem 10 najlepszych atrakcji w Rzymie. Takich, których naprawdę szkoda by było nie zobaczyć będąc w wiecznym mieście.
Planowaliśmy ten city break już od dawna. Jednego razu nawet byliśmy na dwa dni przed wylotem, ale przez pandemię musieliśmy zmienić nasze plany. Na szczęście obostrzenia covidowe zelżały, a nam w końcu udało się spełnić marzenie o pobycie w Rzymie.
Kolejność 10 najlepszych atrakcji w Rzymie jest przypadkowa.
Koloseum
Pierwsze, co ujrzeliśmy zaraz po zabukowaniu się w hotelu i wyjściu na miasto to Koloseum. Nie wiem do końca, jak to opisać, ale zobaczenie na żywo czegoś, o czym całe życie człowiek czytał w podręcznikach do historii spowodowało u mnie wzruszenie, przejęcie i respekt jednocześnie.
Mówi się, że rzymski amfiteatr wziął nazwę od swojej wielkości, choć podobno prawda jest nieco inna – nieopodal stał gigantyczny posąg Nerona i to właśnie od niego miał pochodzić termin Koloseum. Bez względu na to, skąd ta nomenklatura, już z zewnątrz budynek jest imponujący. W środku zaś można podziwiać m.in. arenę, lecz już bez drewnianej podłogi przysypanej piaskiem (piasek miał wchłaniać krew) – podłogę usunięto po to, byśmy mogli zobaczyć korytarze, którymi prowadzeni byli gladiatorzy oraz zwierzęta.
Zaraz przy Koloseum znajduje masywny się łuk triumfalny Konstantyna Wielkiego.
Wejście do Koloseum w pierwszą niedzielę miesiąca jest za darmo, co oczywiście wiąże się z ogromnymi kolejkami. Niech Cie one jednak nie odstraszą, bo Rzymianie są na tyle doświadczeni w materii turystów, że kilkusetmetrowy sznur ludzi przemieszcza się naprawdę bardzo szybko.
W kasie obsługa wydaje bilet, który uprawnia do wejścia do trzech miejsc: Kolosem, Forum Romanum i Palatyn. Gdzie pójdziesz najpierw – decyzja należy do Ciebie.
Palatyn
Palatyn i Forum Romanum znajdują się zaraz przy Koloseum, warto więc udać we wszystkie te miejsca tego samego dnia.
Do Forum Romanum przylega Palatyn i książka-przewodnik podpowiedziała nam, żebyśmy rozpoczęli zwiedzanie właśnie od niego. Palatyn to jedno ze znanych siedmiu rzymskich wzgórz i to właśnie tutaj wilczyca wykarmiła Romusa i Romulusa. Niestety wiele palatyńskich budynków to jedynie ruiny, żaden z nich nie został zachowany w całości. Na szczęście posiadamy wyobraźnię i właśnie w tym miejscu warto ją uruchomić. 🙂
Forum Romanum
Forum Romanum to serce starożytnego Rzymu. Miejsce, które zaraz po Koloseum zrobiło na mnie największe wrażenie. Kiedy czytam dobrą książkę, przenoszę się do wykreowanego w niej świata. Kiedy byłam w Forum Romanum, historia unosząca się w powietrzu przeniosła mnie do wieków przed naszą erą.
Był to najważniejszy plac w Rzymie i to właśnie tutaj odbywały się spotkania, powstawały sklepy i – mówiąc wprost – tętniło życie Rzymian. Forum Romanum dzieli się na starszą (zachodnią) i młodszą (wschodnią) część.
Watykan – Plac św. Piotra, Bazylika św. Piotra
Centralnym miejscem w Watykanie jest plac św. Piotra i bazylika św. Piotra. To dokładnie ten plac, na którym zbierają się tłumy, kiedy przemawia papież lub gdy dzieją się przełomowe chwile w życiu kościoła – np. wybór nowej głowy Kościoła. Jest największym placem na świecie i może pomieścić nawet 350 tys. osób.
Bazylika św. Piotra znajduje się na placu o tej samej nazwie i jest tak ogromna, że w pierwszej chwili jej wielkość może przytłoczyć. Potem zaś widać już tylko harmonię, przepych, kawał historii, grobowce i dzieła sztuki. W bazylice zobaczysz m.in. Pietę Michała Anioła, grób św. Piotra oraz bardzo skromny grób Jana Pawła II. Możesz też zejść do podziemi do Grot Watykańskich, gdzie znajdują się groby większości papieży. Będąc w tym miejscu na pewno warto mieć ze sobą przewodnik, który podpowie Ci, na jakie i czyje dzieło spoglądasz. Wejście do bazyliki jest darmowe (stan na wrzesień 2022r.)! Swoje w kolejce trzeba odstać, ale – jak w przypadku tłumów do Koloseum – bardzo dynamicznie przesuwa się ona do przodu.
Muzea Watykańskie
W ostatnią niedzielę miesiąca wejście do Muzeów Watykańskich jest darmowe. W pozostałe dni lepiej wcześniej kupić bilety online i mieć pewność, że wejdzie się do środka. Tłumy są ogromne i może zdarzyć się, że pomimo długiego oczekiwania zwyczajnie braknie biletów. Popularność tego miejsca w ogóle mnie nie dziwi i nawet osoby niemające z kościołem zbyt wiele wspólnego chętnie tu przychodzą. Wszystko za sprawą największych na całym świecie zbiorów dzieł sztuki oraz kaplicy Sykstyńskiej, do której można się dostać wyłącznie przez muzea.
Muzea podzielone są na wiele sekcji i nawet cały dzień spędzony tutaj nie wystarczy na to, by zatrzymać się przy każdym dziele. My spędziliśmy ok. 4 godziny i na pewno chcielibyśmy jeszcze kiedyś tu wrócić. Warto zdecydować się na przewodnika (nie ma w języku polskim), który w ciągu dwóch godzin wskaże Ci najważniejsze zbiory. Wycieczka z nim kończy się tuż przed kaplicą Sykstyńską, jednak nie oznacza to, że Twój pobyt w Muzeach musi się skończyć – możesz tu być do samego zamknięcia.
Będąc w Muzeach wstąp koniecznie do Pinakoteki – zobaczysz tam m.in. Madonna z Foligno Rafaela, Poliptyk Stefaneschi namalowany przez Giotta czy Święty Hieronim na pustyni Leonarda da Vinci.
Panteon
Wejście do Panteonu ku naszemu zaskoczeniu również jest darmowe. Po wnętrzu spodziewałam się raczej ruin aniżeli tego, co zobaczyłam. To jedna z najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu.
Panteon otaczają kolorowe kamienice i kawiarenki, co nadaje mu jeszcze bardziej niesamowity wygląd – zupełnie jakby w środku współczesnego miasta wyrósł antyczny budynek.
Fontanna di Trevi
Jeśli 10 najlepszych atrakcji w Rzymie, to nie może zabraknąć fontanny di Trevi. Widziałam ją wiele razy, o różnych porach dnia i nocy. Za każdym razem tylko w filmach (np. tutaj), jakie więc było moje szczęście, gdy mogłam zobaczyć ją na żywo. Jest dokładnie tak samo piękna jak w scenach filmowych.
W fontannie znajduje się mnóstwo monet – podobno wrzucając pieniążek stojąc tyłem do budowli zyskujemy gwarancję powrotu do Rzymu.
Plac Hiszpański i Schody Hiszpańskie
Plac Hiszpański to malownicze, a zarazem oblegane przez turystów miejsce. Najbardziej znane na placu są schody oraz fontanna La Barcaccia, która odwzorowuje barkę zniesioną w to miejsce przez Tybr w trakcie wielkiej powodzi.
Schody Hiszpańskie przypominają swoim kształtem ruch morskiej fali. Czy jest tak w rzeczywistości? Jakby tak się dobrze przypatrzeć i uruchomić wyobraźnię, to może i tak… :)To bardzo rozsławione schody, na których czasami odbywają się pokazy mody znanych projektantów. Na co dzień przesiadują na nich młodzi ludzie, a schody podobno pełnią funkcję zawierania nowych znajomości.
Zobaczyliśmy 10 najlepszych atrakcji w Rzymie!
W ciągu dwóch dni, robiąc prawie 60 km pieszo, zobaczyliśmy 10 najlepszych atrakcji w Rzymie. Jestem przekonana, że widzieliśmy ich dużo więcej niż te, które opisałam, a o których sama nie mam pojęcia. Nie sposób jest zatrzymać się przy wszystkich zabytkach w tak krótkim czasie, ale zachęcam Cię do chodzenia po wiecznym mieście i napawaniem się widokami oraz bijącą zewsząd historią.