|

Jak radzić sobie ze smogiem? Warto przeczytać

Temat pt.” jak radzić sobie ze smogiem” już niebawem zacznie być numerem jeden. No, przynajmniej w Krakowie. Od tego roku wprowadzono tu całkowity zakaz palenia węglem i drewnem, co ma uchronić nas przed złą jakością powietrza. Osobiście nie mogę doczekać się efektów tej uchwały, ponieważ smog wpływa na mnie wyjątkowo niekorzystnie.

Oczyszczacz powietrza

Jak sobie radzić ze smogiem? Jak zaradzić katarowi i bólowi gardła po przebudzeniu? Otóż my rok temu zainwestowaliśmy w oczyszczacz powietrza, który okazał się naszym najlepszym przyjacielem jesienną i zimową porą. Jest na tyle inteligentną bestią, że nie musimy włączać go po powrocie do domu i wtedy czekać, aż oczyści nam powietrze. Wystarczy mieć zainstalowaną na telefonie apkę, dzięki której obsługujemy go zdalnie. Jak nam pomógł? Zaczęliśmy się wysypiać. Mówiąc o mnie, budzę się i nie boli mnie gardło. Nie mam kataru. Nie szczypią mnie oczy. Lepiej mi się oddycha. Nie czuję się, jakbym ciągle była przeziębiona… Tak naprawdę efekty zobaczyłam już po kilku dniach i mówiąc całkiem poważnie, warto wydać na taką maszynę pieniądze. Uwierzcie mi, z perspektywy kilkunastu wyjść do apteki to dużo tańsza opcja.

Tężnie solankowe

W ten weekend czystym przypadkiem i z braku innego pomysłu znaleźliśmy się w Wieliczce. Jak wiadomo, słynie z kopalni soli i z tego też powodu przyciąga tłumy. My jednak nie po to wybywamy z Krakowa w weekendy, żeby wpaść z deszczu pod rynnę i znaleźć się tam, gdzie setki innych. Udaliśmy się więc do miejsca, które jest tuż obok, jednakże do którego przychodzi dużo, dużo mniej osób. Tężnia Solankowa, bo to o niej mowa, okazuje się być zbawienna dla naszych dróg oddechowych.

To był nasz pierwszy raz w tego typu miejscu i sama architektura zrobiła na nas duże wrażenie. Obiekt do złudzenia przypomina warowną twierdzę. Tężnia znajdująca się w Wieliczce zbudowana jest z drewna modrzewiowego, natomiast cała wyłożona jest gałązkami tarniny, co daje naprawdę ciekawy widok. Wszystko wydawałoby się niezbyt bezpieczną opcją, szczególnie w przypadku, jeśli komuś do głowy wpadłoby odpalenie papierosa. Jednak spokojnie. Pracownicy obiektu bardzo rzetelnie podchodzą do swoich obowiązków i bezpieczeństwo turystów jest dla nich sprawą pierwszorzędną.

Tak więc tężnia to dobra opcja przede wszystkim dla tych, którzy borykają się z wszelkimi schorzeniami typu nieżyt nosa, problemy z zatokami czy infekcje dróg oddechowych. Inhalacje pomagają też w pozbyciu się wydzieliny pojawiającej się podczas zapalenia oskrzeli, płuc czy astmy oskrzelowej. Ci zdrowi też się jednak tu świetnie odnajdą. Solny aerozol wzmacnia odporność, pozwala się zrelaksować i oczyszcza drogi oddechowe, które „brudzi” nam smog. Zalecany czas inhalacji: 30 minut.

Maski anty-smogowe

Coraz więcej osób na ulicach można spotkać z maskami. Ja z tej opcji jeszcze nie skorzystałam, ale jeśli moim czytelnikiem jest ktoś, kto je nosi – bardzo chętnie dowiem się, jakie jest Wasze zdanie na ten temat i czy zauważyliście jakieś różnice.

Similar Posts