Gdzie na krótki urlop? Dolny Śląsk

 

Dolny Śląsk do niedawna kojarzył mi się jedynie z Wrocławiem. Dobrze, że ten czas mam juz za sobą, bo teraz – z pełną świadomością mogę powiedzieć – ta część Polski skrywa wiele pięknych i ciekawych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Ponieważ niejako zmuszona byłam do wykorzystania zaległego urlopu z ubiegłego roku do końca stycznia, dość spontanicznie zdecydowaliśmy się na prawie tygodniowy wyjazd na Dolny Śląsk. Czy mieliśmy opracowany plan, jak to zawsze z nami bywa? Nie. Czy mieliśmy jakikolwiek pomysł na siebie? Tylko jeden: zdobycie Śnieżki. Wszystko inne, co zobaczyliśmy i gdzie byliśmy w pierwszej połowie „wakacji” wyniknęło za sprawą dwóch wspaniałych osób. Teraz, równie wspaniały, heygoodway dzieli się z Wami miejscówkami z listy must see. Zapraszam!

Rynek w Legnicy

Legnicki rynek to przede wszystkim urokliwe uliczki, monumentalna katedra i Śledziówki. Niby niewiele konkretów, jednak ogólna architektura sprawia, że czas spędzony tutaj płynie wolniej. Nam udało się jeszcze poczuć świąteczny klimat dzięki tematycznym ozdobom i oświetleniu.

Spacery prowokują do tego, żeby zajrzeć do dobrej kawiarni i zjeść jakieś przepyszne ciastko. Zdradzę Wam, gdzie można to zrobić – Cukiernia Cynamon. Właścicielką jest Katarzyna Byczko, uczestniczka programu MasterChef. I pomimo tego, że nie wygrała, jak dla mnie jest Mistrzynią w tym, co robi. Jej desery powalają wszystkie inne na łopatki. Miałam nawet zrobić zdjęcie i Wam pokazać, ale… nie zdążyłam. Nim wyciągnęłam aparat, nie było już za bardzo czego fotografować, dlatego odsyłam Was na stronę Cynamonu.

Rynek LegicaMagiczna LegnicaCukiernia Cynamon

Opactwo Cystersów w Lubiążu

Z ciekawostek, jest to drugi obiekt sakralny co do wielkości na świecie. I rzeczywiście, ogrom tej budowli robi wrażenie. Zespół klasztorny można zwiedzać, niestety niewiele komnat zostało zachowanych w dobrym stanie. Cała wycieczka trwa nie więcej niż 30 minut. I o ile nie jest to moja wskazówka must see, tak może być inspiracją dla przyszłych małżeństw, które poszukują miejsca do wykonania sesji ślubnej.

Lubiaz

Sala balowa LubiazOpactwo Cystersow

Podziemnie Miasto Osówka

Zdecydowanie polecam tu przyjechać. Miejsce, w którym działy się straszne rzeczy. Tunele budzą grozę, a historie opowiadane przez przewodników są w taki sposób, że jeszcze długo po wyjściu z Podziemnego Miasta pozostajemy w zadumie. Osówka to najdłuższy i najciekawszy obiekt w Górach Sowich, w których Niemcy planowali… No właśnie, to do dziś pozostaje tajemnicą. Moja subiektywna opinia jest taka, że największą robotę robią tutaj wspomniani już przewodnicy. Pierwszy, Maks, z którym mieliśmy przyjemność przejść przez trasę historyczną, wzbudza zainteresowanie, a nasza wyobraźnia zaczyna pracować na pełnych obrotach.

Podziemne Miasto Osowka

Drugim etapem naszego zwiedzania była tzw. trasa ekstremalna i tutaj oprowadzał nas (o ile dobrze pamiętam) Sławek. Ta część wycieczki polegała na przepłynięciu łodzią desantową i przejście kładkami, pomostami i mostkiem znajdującymi się ponad wodą. I tutaj znowu – niby nic wielkiego, ale jeśli przypomnimy sobie, że jesteśmy w podziemiach, w których te wszystkie trasy budowali więźniowie obozów koncentracyjnych dla nazistów, to ten spacer wcale nie jest taki prosty.

Podziemne miasto

Na co dzień nie myślimy o tych złych czasach. Nic dziwnego, nadeszły lata z nowymi, innymi problemami. Warto jednak mieć świadomość historyczną i nie być obojętnym na przeszłość może naszych dziadków, może rodziców.

****

Tutaj kończy się nasza pierwsza połowa urlopu. O tym, co robiliśmy później, już za tydzień 🙂

Karpaty

2 myśli na temat “Gdzie na krótki urlop? Dolny Śląsk

Leave a Reply