| |

Szczyt Jałowiec w Beskidach – szlak bez tłumów

Jeśli tak jak ja, lubisz chodzić po górach, ale nie chcesz napotkać pielgrzymek innych turystów, mam dla Ciebie ciekawą propozycję – szczyt Jałowiec w Beskidach.

Jałowiec to główny i zarazem najwyższy szczyt Pasma Jałowieckiego. Przypisywany jest do Beskidu żywieckiego, a jego wysokość to 1111 m.n.p. Niech Cię jednak nie zwiedzie ta – bądź co bądź – wcale nie zawrotna liczba. Droga na szczyt trwa grubo ponad godzinę, a suma wzniesień wynosi ok. 600 metrów. Co to oznacza w praktyce? Że jeśli masz nadzieję na lekki spacer po górach, to muszę wyprowadzić Cię z błędu – wybierając się na szczyt Jałowiec w Beskidach nieźle się napocisz.

Szczyt dla spragnionych samotności

Natomiast jeżeli zależy Ci na tym, żeby odpocząć od innych i mieć święty spokój podczas górskiej wyprawy (paradoksalnie kiedyś tak było niemal wszędzie w górach, a ostatnimi czasy być samemu na szlaku graniczy z cudem), to szczyt Jałowiec jest właśnie dla Ciebie. Cała trasa to ok. 11,5 km. O ile na szczycie spotkaliśmy kilkunastu turystów, tak podczas całej wędrówki mogłabym policzyć na palcach jednej ręki, ile osób minęliśmy.

Jałowiec szlak

Polana na szczycie

Jałowiec w Beskidach, poza widokiem na inne popularne szczyty, m.in. Pilsko, Baranią Góre, Skrzyczne, daje możliwość wypoczęcia, z czego i my skorzystaliśmy. Znajduje się tam bowiem ogromna polana, na której beztrosko można leżeć i nic nie robić. Widziałam, jak rodzina z małymi dziećmi korzystała z paleniska i robiła kiełbaski z ogniska, co jest świetnym pomysłem na zajęcie czymś małego brzdąca i spędzenie czasu na łonie natury.

Jałowiec szczyt

polana na szczycie Jałowca

Widoki jak z pocztówki

Cała trasa na szczyt zafunduje Ci bardzo ładne widoczki. Jakieś 20 minut od Jałowca znajduje się prywatne schronisko. Co prawda tam też nie spotkaliśmy żywej duszy, ale ze względów bezpieczeństwa woleliśmy nie wchodzić. Nie jestem w stanie nic powiedzieć o  o tym miejscu, ale powiem Ci coś lepszego. Krajobraz, który tam zobaczysz, naprawdę daje radę. Co więcej, o tej porze roku widać jeszcze zaśnieżoną Babią Górę!

Jałowiec panorama

Jałowiec schronisko

Nasza wyprawa zajęła ok. 4 godziny, przy czym dużo czasu spędziliśmy na szczycie. Szlaki są tak ułożone, że dają możliwość zrobienia pętli, dzięki czemu nie trzeba wracać tą samą trasą.

Przebieg:

Stryszawa Roztoki –>> Jałowiec –> Opaczne –> Przełęcz Kolędówka –> Siwcówka –> Stryszawa Roztoki

Dla zwolenników mniej popularnych szlaków, szczyt Jałowiec w Beskidach może okazać się ciekawą inspiracją. Daj znać, czy się wybierasz. 🙂

Jałowiec szczyt

Similar Posts

2 Comments

  1. Pięknie opisujesz i jakie zachwycające fotografie, a ja nie znam gór. Rzadko bywałam na południu. Chyba na palcach ręki by policzyć można. Powinnam kiedyś nadrobić

  2. Ty mnie zapraszasz nad morze, a ja Ciebie – tutaj, w nasze wspaniałe góry! Daję Ci słowo, że nie pożałujesz. 🙂
    Bardzo Ci dziękuję za miłe słowa, które napędzają do działania. 🙂

Comments are closed.